פרקוסט – מידע על התרופה והסכנות

פרקוסט היא תרופה משככת כאב המשלבת פרצטמול ואוקסיקודון, היא נחשבת לנרקוטית והיא ידועה ברמת הסיכון הגבוהה שלה לפיתוח התמכרות קשה.

ממה עושי פרקוסט

פרצטמול הוא חומר הפועל פריפריאלית לשיכוך כאב. הוא פועל על מערכת העצבים המרכזית וגורם לאפקט מרגיע בדומה למשככי כאבים אחרים. השילוב בין שני החומרים הללו מוביל לאפקט שיכוך כאב יעיל כשמדובר על כאבים בינוניים וחזקים. התרופה מחייבת מרשם מרופא שנכתב בהתאם להנחיות החוק לתרופות נרקוטיות.

הכדור נמכר בבתי מרקחת בארץ כטבליות במינונים של 5 מ"ג ו-10 מ"ג.

הסכנות של תרופה לשיכוך כאב

פרקוסט היא אחת מתרופות המרשם הפופולריות והממכרות ביותר, וזאת בשל השפעותיה האופוריות. כתרופה משככת כאבים, המהווה חלק ממשפחה גדולה של אופיאטים, שימוש ממושך בה כרוך בסיכון גבוה להיווצרות תלות העלולה להוביל לשימוש לרעה ולנזק ארוך טווח. כאשר חומר זה נלקח במינונים גבוהים, או בשילוב עם חומרים אחרים כדוגמת אלכוהול, זה עלול לגרום לדיכוי נשימתי או אפילו למוות.

חולים הנוטלים את התרופה לתקופה ממושכת, יגלו בסוף סימני התמכרות אל אופיאטים או תלות פיזית, והגוף יתחיל לפתח תסמיני גמילה במידה והאדם בעל התלות אינו נוטל את התרופה. כמו כן, מינון יתר מהווה גם סיכון ולכן חשוב לקחת את התרופה ע"פ ההוראות.

פרקוסט תופעות לוואי

תופעות לוואי של פרקוסט אינן נחשבות לנפוצות במידה והן נלקחות באופן זהיר ונקודתי, אך הם עלולים לכלול סחרחורות, טשטוש, נמנום ועצירות. במידה ומתפתחות תופעות לוואי חמורות יותר כדוגמת חרדה, הצהבה של העור או
פריחה, יש לפנות לרופא.

גמילה מהירה ובטוחה מחומרים אופיאטים היא אפשרית באמצעות רפואה מתקדמת
קבעו פגישת ייעוץ ללא עלות

במקרה בו מתפתחת תלות בתרופה, עלולים להופיע תסמיני גמילה שונים הכוללים עצב ודיכאון, כאבי גוף, כאבי שרירים ומפרקים, שינויים בלחץ הדם, בחילה והקאה, שלשולים, הזעות, חום וחרדות. מדי שנה, מגיעים עשרות אלפים אמריקאים לבתי חולים ואף למחלקות רפואה דחופה כתוצאה מתסמיני גמילה חמורים.

טיפול ANR משלב רפואה מתקדמת וחדשנית בנושא הגמילה, המובילה לטיפול קצר ויעיל להסרת תלות מוחלטת מסמים אופיאטיים ואף גמילה ממשככי כאבים. באופן כללי אנו פועלים בשביל גמילה מתרופות שונות.

הנחיות חשובות: ייתכן שימוש לרעה בתרופה זו, ועל כן יש לוודא כי היא ניתנת אך ורק למי שנרשמה עבורו. יש לוודא את המינון הנדרש ולקרוא במדריך התרופות בנוגע לתדירות השימוש, משך הטיפול, תופעות הלוואי האפשריות והסיכונים.

פרקוסט – שאלות ותשובות

כן. התרופה מכיליה אוקסיקודון, אופיאט חצי סינתטי המסונתז במעבדה על בסיס חלקי על הרכיבים הכימיים המצויים בפרג האופיום.
כן. זוהי היא אחת מתרופות המרשם הממכרות ביותר. היא מכילה אוקסיקודון. אנשים רבים מכורים לאוקסיקודון בארצות הברית ואפילו בישראל.
כן, זוהי היא אחת מתרופות הכאב הכרוניות הנפוצות ביותר באמריקה, אבל המטופלים צריכים להיות מודעים לסיכונים כדי למנוע אותם.

Picture of ד"ר אנדרה וייסמן
ד"ר אנדרה וייסמן

ד"ר וייסמן זיהה את השורשים הביולוגיים של התלות באופיואידים, מאז הוא טיפל בהצלחה ביותר מ-24,000 חולים ברחבי העולם הנאבקים בהתמכרות לאופיואידים. לאורך הקריירה שלו, הוא הרצה וחינך אנשי מקצוע בתחום הבריאות בעשרות מדינות ברחבי העולם עד היום.